Provence

Oblast Provence (občas se také říká Provance či Prováns) je rozsáhlým územím Francie a nabízí proto spoustu možností vyžití. Nejčastější volbou je ale pro aktivní dovolenou, kdy můžete vyzkoušet řadu známých i neznámých sportů a poznat nejen kulturní památky, ale hlavně také přírodu, kterou se může Francie honosit v různých podobách.

Nejrozšířenějším sportem, který lze v Provence provozovat, je cyklistika, které napomáhá řada atraktivních cyklistických stezek. Samozřejmostí jsou pak půjčovny cyklistických kol v celé oblasti Provence. Cyklistice se zde při správném výběru stezky mohou věnovat rodiny s dětmi i vrcholoví sportovci.

Za sporty se turisté do Provence nejčastěji vydávají vlastním automobilem. Cestování po vlastní ose je celkově v poslední době mnohem oblíbenější, zvláště proto, že není nutné zdržovat se na hranicích. K cestě vám postačí občanský průkaz, ale musíte počítat s penězi navíc pro zaplacení dálničních a mýtných poplatků. Sportovní vybavení si ale můžete bez problémů zapůjčit i na místě, pokud se rozhodnete cestovat letadlem, vlakem či zájezdovým autobusem. Cesta letadlem je bezesporu nejrychlejší a na místě můžete být přímým letem již za necelé dvě hodiny.

Celkově se Provence dělí na tři části – východní, střední a západní. Mezi nejnavštěvovanější místa v Provence patří Nice a okolí, Saint Tropez, kaňon řeky Verdon, Avignon, rezervaci Camargue a spoust dalších atraktivních lokalit. Provence je ideální jak pro klasickou letní dovolenou, tak i pro eurovíkendy či sportovní a poznávací zájezdy. Pro sportovce je pak možné projet Provence na kolech.

V Provence najdete celou řadu hotelů různých kategorií od úplně obyčejných až po ty luxusní. Velmi zajímavé jsou ovšem speciální zámecké hotely a bývalé kláštery, kde je turistům a cestovatelům umožněné ubytování v netradičním prostředí a často i se speciálními službami, jako je snídaně na pokoj a další předpoklady pro strávení pokojné dovolené bez starostí.

Počasí je v oblasti Provence celkem příznivé po většinu roku. Nejtepleji je zde samozřejmě v letních měsících, ale oproti našemu počasí je zde mnohem více slunečných dnů. Provence zároveň patří mezi nejsušší oblasti Francie. Někdy zde také může foukat chladný a silný vítr od severozápadu.

Jestliže se tedy rozhodnete pro dovolenou v Provence, nezapomeňte se připravit na všechny varianty zdejšího podnebí, aby vaší dokonalé dovolené nestálo nic v cestě.