Lurdy

Lurdy je malé francouzské městečko, které se nenápadně krčí na úpatí Pyrenejí nedaleko hranice se Španělskem. Přesto se nejedná o nijak bezvýznamné město. Jen málokdo si ve spojení s Lurdy nevzpomene na legendy o zázračném uzdravení a poutním místě, kterým Lurdy bezesporu je.

kostel gozo

Nejčastějším cílem návštěvníků je místní kostelík, který ale překvapivě městečku nedominuje. Je zastrčen v údolí, ale přesto zde o turisty není nouze. Nachází se blízko něj totiž léčivý pramen, ukrytý v jeskyni, ale proslavený po celé Evropě.

Legenda o lurdském prameni vznikla roku 1858, kdy se místní dívce zjevila Panna Marie a nabádala jí k pití jeskynního pramene. Časem zde vznikly legendární lázně, kde se můžete po vystání fronty na několik minut ponořit a vystavit tak své tělo léčivým účinkům zdejšího pramene. Během roku zdejší lázně navštíví 350 tisíc turistů a každým rokem jich přibývá.

V okolí nechybí ani celá řada obchůdků s amulety a suvenýry nebo léčivou vodou ze zázračného pramene. Do Lurdy ve Francii lze cestovat různými způsoby – automobilem, vlakem, autobusem i letecky. Často se zde pořádají také speciální výpravy a poutě do Lurd, které jsou pro mnohé až každoroční tradicí. Ubytování je zde mnohem skromnější a připravte se tedy spíš na nižší ubytovací komfort. Většinou se ale turisté ubytovávají v okolí městečka a do Lurdy se vydají pouze na jednodenní výlet.

Lurdy jsou místem s proměnlivým počasím. Dochází zde totiž k častým výkyvům teplot jak vlivem nadmořské výšky, tak i polohou městečka. Pokud se rozhodnete Lurdy navštívit, počítejte tedy raději s jakoukoliv možnou variantou počasí, které se zde často změní i několikrát během dne. Kromě samotného léčivého pramene lze také navštívit nedaleko Lurdy bájnou pyrenejskou pevnost nebo botanickou zahradu bohatou na vzácné rostlinné druhy.