Počasí Francie

Také klima Francie je různorodé podle části země, kterou navštívíte. Podle toho vypadá pak počasí ve Francii. Největší vliv na počasí má nadmořská výška, krajinný reliéf a vzdálenost od atlantského oceánu. Samozřejmě mohou počasí Francie ovlivnit i další drobné faktory. Základním rysem francouzského podnebí je tedy vzrůstající teplota od severu k jihu.

Počasí ve Francii se proto vyplatí sledovat průběžně podle období, kdy se do Francie chystáte. Také závisí na účelu vaší cesty. Na klasickou letní dovolenou u moře je rozhodně vhodnější vyrazit v období od června do srpna do jižních částí Francie (například Provence, Azurové pobřeží nebo Korsika). Cestování po památkách nebo poznávací zájezdy jsou vhodné pak i během jara nebo na podzim. Lyžování v místních lyžařských střediscích pak zbývá na zimní měsíce. V zimním období si ale dávejte opět pozor na aktuální předpovědi počasí, zda nehrozí sněhové vánice, které jsou zde obzvlášť nebezpečné. Typickým úkazem v zimním období je také silný a chladný vítr nazývaný mistral.

Aktuální počasí a předpověď počasí ve Francii na příštích 9 dní

Francii lze obecně rozdělit do čtyř klimatických oblastí – oceánské, kontinentální, středomořské a horské.

S oceánským klimatem se můžete setkat na západě Francie a je typické svými malými teplotními rozdíly. Zimy jsou zde mírné, léta chladnější a oproti ostatním místům ve Francii je zde větší množství srážek.

Kontinentální podnebí je typické pro střední a východní Francii. Teplotní rozdíly jsou již znatelnější (chladnější zimy a teplejší léta). Srážky jsou zde spíše průměrné.

Středomořské klima je příznivé pro letní dovolenou u moře a vydat se za ním můžete na jih Francie, kde se setkáte jen s mírnými zimami a skutečně horkým létem. Je zde také nejvyšší počet slunečních dní během roka, což na typické letní dovolené jistě uvítáte. Srážky jsou zde typické pro období od října do dubna. Přesto nejsou nijak časté. V ostatních měsících se zde s deštěm setkáte jen zřídka.

Horské klima bude nejvíce zajímat zimní sportovce, kteří se rozhodli Francii navštívit výhradně kvůli lyžování. V horských oblastech jsou velmi časté srážky. Sněhová pokrývka se zde drží 4 – 6 měsíců v roce. Nejvyšší návštěvnost v horských oblastech je od května do půlky července a poté od poloviny srpna do konce září.

Průměrné teploty ve Francii jsou během zimních měsíců od 1 do 6 stupňů Celsia, v letních měsících pak od 15 do 23 stupňů Celsia. Je ale vždy vhodné sledovat aktuální počasí ve Francii.